Prejsť hrebeňmi Západných Tatier vyžaduje nielen pravé nadšenie z turizmu a nefalšované odhodlanie, ale najmä predošlé skúsenosti s pobytom v horách, keďže ide o kondične náročný výstup. Prechod vám odporúčame rozplánovať na 3 – 4 dni. Ten pocit zadosťučinenia, ktorý človek zažije po tomto jedinečnom výstupe, je však zrovnateľný len s málo čím. Tak ako ste na tom, odhodláte sa?

Výhodou absolvovania hrebeňovky Západných Tatier je aj malá hustota návštevníkov. Väčší počet stretnete iba v oblasti populárnych Roháčov. 

Biela Skala – Salatín – Baníkov

Najideálnejším východiskovým bodom samotnej trasy je horáreň Biela skala, vzdialená od Vily Zuberec len 5 kilometrov autom. Z nej sa dostanete k prvému vrcholu, ktorý nesie názov Sivý vrch. Zo Sivého vrchu trasa pokračuje menej náročným terénom do sedla Pálenica cez Brestovú, Salatín až na Baníkov.

Po dosiahnutí tohto vrchola je možné zostúpiť na Žiarsku chatu. Na nej môžete naplniť zásoby vody, najesť či ubytovať sa. Vrcholom, ktorý vyžaduje veľkú dávku sústredenia, sa po červenej trase dostanete na Tri kopy. Tu si treba dávať pozor na poveternostné podmienky, ktoré môžu zradiť i skúsenejšieho turistu. Je však jedným z najkrajších častí prechodu hrebeňa Roháčov, preto by bola škoda ho vynechávať.

Ostrý Roháč

Ďalším pozoruhodným prechodom je cesta vrcholom Ostrého Roháča. Nachádza sa vo výške 2088 m a má ihlanovitú stavbu. Neodporúčame tento prechod ľuďom, ktorí trpia závratmi, a ani rodinám s deťmi.

Pohľad z Volovca na Ostrý Roháč

Volovec a Bystrá

Následne sa vyberte cez Jamnícke sedlo. Touto cestou sa dostanete na Volovec a menej náročným hrebeňom na Hrubý vrch. Tu sa budete nachádzať už na hranici Slovenska a Poľska. Upozornia vás na to aj hraničné kamene.

Po dovŕšení stúpania ku Klinu (kde sa taktiež nachádza ubytovanie), pokračujte na najvyšší vrch Západných Tatier, vrch s názvom Bystrá. 

Hrebeňovka končí prechodom vrchu Blyšť v Pyšnom sedle.

Zdroje obrázkov: instagram.com