Bobrova raľa je najväčší zachovaný komplex pôvodnej ľudovej architektúry v strednej Európe. Táto pamiatková rezervácia sa nachádza na Orave v obci Podbiel. Ide o zástavbu tradičných stredoslovenských domov vyrobených z dreva. Je tu až 64 pôvodných dreveníc z konca 19. storočia, ktoré odzrkadľujú bohatú históriu našej krajiny. Aj preto je Bobrova raľa obľúbeným výletným miestom pre mnohých návštevníkov Západných Tatier. Od apartmánov Vila Zuberec je vzdialená 12,5 km.

Čím je táto pamiatková rezervácia charakteristická?

Väčšina chalúpok je momentálne neobývaná, prípadne sú v súkromnom vlastníctve. Z tohoto dôvodu nie je prehliadka interiérov možná, avšak môžete sa pokochať exteriérom za prítomnosti sprievodcu.

Tieto staré domčeky sa skladajú z izby, pitvora (predsiene predelenej na kuchyňu a zadnú izbu), komory. Základným stavebným materiálom je drevo. Trámy sú postavené na nízkych kamenných podmurovkách a škáry medzi jednotlivými trámami sú vypchaté machom.

Dvory sú k ceste otvorené, za sebou sú v zástavbe dva až tri domy, pričom na obytnú časť nadväzujú hospodárske objekty (maštale, chlievy, šopy, drevárne).

Tento typ obydlia bol charakteristický pre vtedajších roľníkov a pastierov horských častí stredného Slovenska. Odvtedy sa štandardy a požiadavky na ubytovanie zmenili. Pocítiť to môžete počas dovolenky vo Vile Zuberec. Naša stavba je moderná s rôznymi vymoženosťami nového milénia.

Keď si však chcete trocha „pocestovať” v čase a zažiť Slovensko z 19. storočia, odporúčame vám turistiku v podobe návštevy Bobrovej rale.